میلگرد چیست؟

میلگرد یکی از انواع محصولات فولادی می باشد که به شکل استوانه ای با قطر و طول مختلف تولید می شود. از میلگرد ها در ساخت و ساز بتن استفاده می شود. در ساختمان های بتنی با افزودن این میله های فولادی تقویت کننده، می توانید بتن مسلح ایجاد کنید. در واقع میلگرد مخفف میله تقویت کننده است و برای کمک به افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می شود. میلگرد ها معمولا صاف نیستند و برای جلوگیری از لغزش در ساختار بتن با دندانه هایی که به آن ها آج می گویند، تولید می شوند.

روش های تولید میلگرد

انواع روش تولید میلگرد ها

 • 1_روش نورد گرم
 • 2_روش نورد سرد
 • 3_روش میکرو آلیاژی
 • 4_روش ترمکس


روش نورد گرم

روش نورد گرم چیست؟

برای ساخت میلگرد ها یک نوع فرآیند فلز کاری وجود دارد به نام نورد گرم که در آن فلز، مجدد بالا تر از دمای تبلور، حرارت داده می شود. به این ترتیب فلز به راحتی در طی عملیات تغییر شکل می دهد.

نحوه کار و کاربرد عملیات نورد گرم

برای تولید اشکال مختلف فلزات با ابعاد هندسی و خواص مورد نظر از این روش استفاده می کنیم. در روش نورد گرم فلز داغ را بین دو رول رد می کنند تا صاف شود. در این صورت سطح مقطع فلز کمتر شده، بلند تر می شود و ضخامت یکسان و یکنواختی بدست می آید.

رایج ترین محصول نورد گرم، فولاد نورد گرم می باشد و به صورت گسترده در صنعت فولاد به عنوان محصول نهایی و یا به عنوان ماده خام برای عملیات بعدی استفاده می شود.

نورد گرم چه تاثیری بر فلزات دارد؟

ساختار اولیه فلزات بسیار غیر یکنواخت و شامل دانه های ستونی بزرگ می باشد که جهت انجماد رشد می کنند. به دلیل شکننده و ضعیف بودن مرز های این دانه ها ، ممکن است فلز دارای عیب هایی مانند، حفره های انقباض، تخلخل ناشی از گاز ها و موارد خارجی مانند اکسید های فلزی باشد.

نورد گرم ساختار دانه را می شکند و مرز ها را از بین می برد که باعث تشکیل ماهیت جدید با مرز های قوی و ساختار دانه ای یکنواخت می شود.

مراحل عملیات نورد گرم

 1. 1_گرم کردن کوره
 2. 2_نورد
 3. 3_تخت خنک کننده
 4. 4_اره کردن
 5. 5_بازرسی
 6. 6_بسته بندی

مزایا انجام عملیات نورد گرم

 1. 1_باعث شکل پذیری فولاد می شود.
 2. 2_مقاومت در برابر ضربه را افزایش می دهد.
 3. 3_باعث صلابت و قدرت می شود.
 4. 4_قابلیت جوشکاری

کاربرد نورد گرم

 1. 1_قطعات ساختاری خودرو مانند فریم
 2. 2_سازه های ماشینی ماننده اره و فنر
 3. 3_محصولاتی مانند لوله یا سیلندر
 4. 4_نرده های فلزی محافظ
 5. 5_ساختمان های فلزی
 6. 6_تجهیزات کشاورزی
 7. و …..

روش نورد سرد

روش نورد سرد چیست؟

نورد سرد نوعی فرآیند و عملیات سخت کاری می باشد که برای تغییر ساختار فلزات استفاده می شود. عملیات نورد سرد به صورت عمده برای پردازش فولاد ضد زنگ استفاده می شود.

فولاد ضد زنگ تولید شده از عملیات نورد سرد را می توان به عنوان یک ماده خام در کاربرد های گسترده صنعت استفاده کرد.

برخی از این کاربرد ها می توانند موارد زیر باشند:

 1. 1_استفاده در مهندسی پزشکی
 2. 2_هوافضا
 3. 3_ساختمان سازی و اجزای سازه های فلزی و بتنی
 4. 4_خودرو ها
 5. و ….


تاثیر و نحوه عملکرد فرآیند نورد سرد

نورد سرد فرآیندی است که در آن یک نوار یا ورق فلزی را از بین دو غلتک عبور می دهیم. به همین دلیل ورق فلزی فشرده و فشرده تر می شود.

این عملیات سطح کرنش و سختی مواد و محصول نهایی را تعیین می کند.

عملیات نورد سرد از آسیب مواد و خوردگی جلوگیری می کند همچنین کیفیت محصول نهایی را بالا می برد.

کاربرد های فلزات نورد سرد

 1. 1_میله ها
 2. 2_میلگرد
 3. 3_لوازم خانگی
 4. 4_سیستم های سقف و دیوار
 5. 5_مبلمان فلزی
 6. 6_اعضای سازه هوافضا
 7. 7_لوله ها
 8. و …..

تفاوت استفاده از عملیات نورد گرم و نورد سرد

در صورتی که برای پروژه ی خود احتیاج به اجزای ساختاری بزرگ دارید، بهتر است برای تولید قطعه ی فولادی مورد نظر از عملیت نورد گرم استفاده کنید. برخی پروژه ها به قطعات کوچک تر که کیفیت بهتر و دوام بالا تری دارند احتیاج دارند. در این صورت بهتر است از عملیات نورد سرد استفاده کنیم .

روش میلکرو آلیاژی

در تولید میلگرد به روش میکرو آلیاژی، میلگرد های تولید شده جهت استفاده در مناطق زلزله خیز بسیار مناسب هستند. این روش تفاوت چندانی با روش نورد گرم ندارد. یکی از تفاوت های بسیار مهم در تولید میلگرد به روش میلکروآلیاژی اضافه کردن آلیاژ های سفارشی در مسیر تولید فولاد می باشد.

روش ترمکس

در فرآیند تولید میلگرد به روش ترمکس میلگرد ها پس از فرآیند نورد گرم برای سرد شدن در آب قرار می گیرند. به همین دلیل روش ترمکس سریع و مقرون به صرفه می باشد. همچنین سرد کردن ناگهانی میلگرد های بسیار داغ به وسیله آب باعث می شود سختی سطح میلگرد افزایش یافته و شکننده شود به علاوه مرکز میلگرد هم چنان حالت نرم داشته و دمای خود را از دست نداده باشد.

میلگرد های تولید شده به روش ترمکس مناسب برای استفاده در مناطق زلزله خیز نمی باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره رایگان توسط کارشناس های فروش و اطلاع از قیمت ها با زارع تجارت کیان در تماس باشید.